Melasa buraczana i jej ciekawe zastosowania

lis 15, 2021 przez

Melasa buraczana i jej ciekawe zastosowania

Nie od dzisiaj wiadomo że lepsza smakowitość paszy dla zwierząt jest kluczowa poprawiając tym samym apetyt zwierząt. W ten sposób zwiększamy wzrost oraz masę zwierząt w nieco krótszym odcinku czasu. Wielu rolników nie zdaje sobie sprawy z faktu iż pasza wcale nie musi być niesmaczna przez co zwierzęta nie chcą jej jeść. I choć jest to fakt nie oczywisty to odnotowuje się coraz więcej hodowców którzy decydują się na krok w przód. Co więcej są oni zadowoleni z dokonanego postępu, jednogłośnie mówiąc że ich zwierzęta wykazują znaczną tendencję wzrostową.

Czym jest melasa?

Melasa to duże źródło energii które jest chętnie podawane zwierzętom w formie dodatku do paszy. Podawana jest szczególnie krowom mlecznym które dostarczają energię dla mikroorganizmów znajdujących się w żwaczu. Melasa buraczana dodawana jest również do standardowych mieszanek paszy ponieważ ma ona właściwości poprawiające smakowitość paszy głównej. W ten sposób hodowcy mogą znaleźć zalety przy zdecydowaniu się na taki a nie inny dodatek. Nie ważne czy posiadamy krowy mleczne czy chów bydła mięsnego, melasa buraczana znakomicie sprawdza się w każdych warunkach i w każdej hodowli. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na jej zastosowanie w diecie zwierząt, warto zwrócić uwagę na fakt iż jest ona łatwo dostępna w większości sklepów bądź na zamówienie.

Jak wygląda melasa z buraków?

Warto wspomnieć o jej wyglądzie oraz właściwościach które stanowią o jej zaletach. A więc melasa buraczana to gęsta i lepka masa o brązowej masie która powstaje w tzw. rafinacji cukrów. W opakowaniu znajduje się około 10% białka i około 50% sacharozy. Równie warte uwagi są jej związki mineralne takie jak wapń, fosfor, potas, sód, magnez, cyn czy witaminy z grupy B. To wszystko sprawia że tego typu dodatki są bardzo dobrym wyborem, ponieważ zawierają w sobie ważne a nawet kluczowe związki mineralne które przyczyniają się do zwiększenia produkcji mleka chociażby w przypadku krów mlecznych.

Inne zastosowania

Melasa znajduje szerokie zastosowanie tak jak na przykład w produkcji kiszonek. Aby w tym przypadku zdobyć stymulację procesu kiszenia potrzeba użyć różnorakich składników, które będą sterować procesem kiszenia. Ponad to melasa wyśmienicie sprawdza się jako polepszacz smakowitości co również jest warte uwagi, gdyż kiedy kiszonka nie jest smaczna zwierzęta nie chętnie po nią sięgają, natomiast kiedy cechuje ją dobry smak zwierzęta bardzo chętnie spożywają takie jedzenie.
Jest to ciekawy produkt ponieważ jego uniwersalność pozwala dostosować jej stosowanie według osobistych upodobać. Statystyki jednoznacznie pokazują że jest ona coraz częściej a przede wszystkim chętniej stosowana nie tylko przez większych hodowców nastawionych głównie na przemysł, ale również w przypadku mniejszych hodowców posiadających zaledwie kilka sztuk w swojej hodowli. Jeżeli więc mamy taką możliwość nie warto się dłużej zastanawiać tylko sprawdzić ten produkt, który cenowo wygląda na prawdę przyzwoicie.

Podobne

Tagi