Różne sposoby oddychania.

gru 2, 2020 przez

Różne sposoby oddychania.

Oddech jest czymś tak naturalnym, że właściwie to mało kto zastanawia się nad jego znaczeniem. Naturalnie wszyscy mają świadomość tego, że bez oddechu nie da się żyć jednak w zasadzie większość ludzi nie przywiązuje uwagi do sposobu oddychania ani do samej czynności. A jednak oddech oddechowi nie jest równy. Sposób naszego oddychania różni się w zależności od sytuacji w której się znajdujemy. Sposób oddychania jest dynamiczny i ciągle się zmienia. Przykładowo człowiek zdenerwowany, ma przyspieszony i płytki oddech, podczas śmiechu powietrze wydychane jest małymi porcjami. A jak właściwie powinno się oddychać? Czy jest lepszy lub gorszy sposób oddychania?

Jak oddychać prawidłowo

Może się wydawać, że nikogo nie trzeba uczyć, jak prawidłowo oddychać – to u każdego odbywa się indywidualnie i zupełnie nieświadomie. Rzecz jednak w tym, że styl życia w obecnych czasach, częste przebywanie w pomieszczeniach, skrzywienia kręgosłupa i brak stałego obciążenia fizycznego, spowodowały zatracenie umiejętności oddychania zgodnie z naturą człowieka. Ponieważ oddychać musimy, więc oddychamy jak umiemy a nie jak powinniśmy.
Natura obdarowała nas naturalnym sposobem oddychania tzw. pełnym, jednak w taki sposób oddychają już tylko dzieci do 5 roku życia. Aby móc nauczyć się pełnego oddychania należy rozpocząć gimnastykę oddechową.

Ćwiczenia oddechowe

Istnieją różne sposoby oddychania, we wszystkich proponowanych typach wydech jest zawsze dłuższy od wdechu.
1. Pełne oddychanie
2. Oddychanie zdrowotne
3. Oddychanie słoneczno – księżycowe
4. Oddychanie oczyszczające
5. Wietnamski typ oddychania.

Od narodzin aż do śmierci ciągnie się nasze życie całkowicie uzależnione od oddechu. Oddech wpływa na samopoczucie, stan zdrowia psychicznego i fizycznego, kieruje procesem starzenia się. Śmiało można stwierdzić, że od umiejętności prawidłowo oddychania zależy to jak przeżyjemy swoje życie. W zdrowym duchu i ciele, ciesząc się życiem i oddychając całym ciałem czy ciągle walcząc z chorobami.

 

Podobne

Tagi